خمیر بازی خانگی

1- خمیر بازی مون رو بالاخره درست کردیم و کلی از ابتکار خودمان مشعوف و مبهوت شدیم . البته اکتشاف ما که نه , قبل از ما یک مادر بسیار فهیم و تلاشگر این کار را کرده بود ( به این آدرس  http://countingcoconuts.blogspot.com/2011/02/homemade-playdough-recipe-notes.html.... از وبلاگ counting coconutsکه  مونته سوری هست )  ما فقط گشتیم و ایشان را پیدا و کارشان را تکرار نمودیم .

خب اول اینکه صد در صد مثل خمیر بازی آریا و ... نمیشود چون موادی داخلش دارد که ما نمیخواهیم و نمیتوانیم مثل آنها را استفاده کنیم . دوما این خمیر را به هر مقدار که دوست دارید درست کنید و اصلا معذوریت مالی یا مکانی ندارد . چون بسیار باصرفه تر از نوع تجاری آن است . سوما ، خود بچه نیز در درست کردنش دخالت میکند و یاد میگیرد که بعضی وقتها میتوان از دسترنج خود لذت برد و بازی کرد . چهارما ،وقتی درست شد باید در ظرف در بسته نگهداری شود چون خشک میشود . پنجما ، ندارد .

برای هر گلوله از خمیر نیاز به : یک پیمانه آرد ، یک پیمانه آب ، نصف پیمانه نمک ، یک قاشق غذا خوری روغن مایع و یک قاشق غذا خوری پودر تارتار نیاز داریم .

من از پیمانه ای که برای برنج داشتم ، استفاده کردم . پودر تارتار را هم از مغازه های لوازم قنادی میتوانید تهیه کنید یک بسته ی کوچک فقط سه هزار تومان میشود .

همه مواد را با هم مخلوط میکنیم و روی شعله متوسط گاز میگذاریم و مرتب هم میزنیم تا آب آن تبخیر شود و دیگر به درو دیوار ظرف نچسبد . این پروسه حدود 3-4 دقیقه بیشتر طول نمیکشد  .

بعد خمیر را در میآوریم و میگذاریم سرد شود تا رنگ به آن اضافه کنیم . من رنگهای مجاز خوراکی خریدم که بعدا هم در آشپزی استفاده دارد. سه رنگ اصلی . اینها هم خیلی قیمت ندارند . هر کدام 1800 تومان . وقتی رنگ را اضافه کردید ، حسابی ورز دهید تا رنگ یکدستی بدهد . من سه گلوله درست کردم که تمام مواد بالا را باید 3 برابر کرد .

2- جدیدا کتابی مطالعه میکنم به نام " کلید های پرورش تفکر در کودکان و نوجوانان " از دکتر میرنا بی شور . که به والدین آموزش میدهد چطور در موردی که جانشان به اینجایشان رسیده از دست نوگلانشان ، یک نفس عمیق بکشند و بحران را مدیریت کنند طوری که نه سیخ بسوزد نه کباب و در عین حال مهارت حل مشکل را به آنها آموزش دهند و وادارشان کنند خودشان فکر کنند . و حالا یک مثال کاربردی از آموزشهای این کتاب را ببینید .

اپیزود اول : میم و دختر خاله اش بعد از یک بازی توان فرسا و دقیقا موقعی که نفسشان دیگر از بپر بپر بالا نمی آمد از طرف من به یک بستنی چوبی دعوت شدند . غافل از اینکه فقط یک بستنی داریم و باید شعبده باز باشی که  بتوانی یک بستنی را طوری از وسط نصف کنی که به هر کدام ( از بستنی ، کاکائو و چوب !!!! ) به تساوی برسد . هر کدام میخواستند چوب بستنی مال او باشد. و داشت دعوا بالا میگرفت که شروع به اجرا کردم : " خب ، بچه ها الان مشکل چیه "

" من چوب بستنی میخوام "     " نه من میخوام " " نه من میخوام "

" خب پس مشکل سر چوب بستنی که مال کی باشه ؟ شما هر دو چه حسی نسبت به دیگری داره ؟ "

" بله .. عصبانی " " بله ، ناراحت "

" بچه ها به نظر شما چکار کنیم که یک بستنی چوبی رو طوری بین دو نفر تقسیم کنیم که هر دو راضی باشند "

" اصلا هیچ کدوم چوب نداشته باشند و بستنی رو تو ظرف و با قاشق بخورند "

هورا !!! به همین سادگی !!! تمام شد . این کتاب توصیه میکند اول مشکل را شناسایی کنید و توضیح دهید بعد از حسی که نسبت به ماجرادارند بگویند و بعد از خودشان چندین راه حل خواسته شود و بهترین آنها عملی شود . بدون درد ، بدون خونریزی.

 3- این هم نقاشی امروز : یک شامپانزه با دم پف پفی در پس زمینه محو بنفش

/ 5 نظر / 20 بازدید
نمايشگاه هاست hostexhibition.com

با سلام به شما دوست عزيز از سايت من ديدن کنيد براي شما يک پيشنهاد خوب دارم تبديل و بلاگ شما به سايت دائمي هاستينگ رايگان هديه ما به شما با من در تماس باشين يا هو اي دي host_iran با تشکر[گل]

نیلی

نقاشی عالی بود خوشم اومد. ممنون از آموزش خمیر بازی البته برای فندق ما هنوز کمی زود ولی به زودی ازش استفاده می کنم. بازم آفرین

ارینا

سلام عزیز اگه به اب داعتون یکم پودر زله میوه مورد علاقتدن راهم اصافه کنی خمیرتون خوشبو و براق تر میشه

مهسا مامان رها

چه جالب, خميره بازيه خونگي! افرين به اين همه پشتكاري كه واسه أموزش و سرگرم كردن پسري دارين, اونم يه جوري كه خودش لذت ببره.